Podela flaširane vode meštanima Čantavira – zbog lokalnog zagađenja voda iz vodovoda i dalje nije za piće

Mesna organizacija Saveza vojvođanskih Mađara, uz podršku donatora i zajedničkim angažovanjem građana, obezbeđuje flaširanu vodu stanovnicima Čantavira.

„U ovakvim situacijama nisu potrebni spektakularno podizanje tenzija i stvaranje panike, već brza, organizovana i stvarna pomoć“, napisao je u objavi na Fejsbuku Daniel Đivanović, predsednik Skupštine grada Subotice. Dodao je: „Zajednica Čantavira i sada pokazuje da je u nevolji zajedništvo najvažnije.“

Ispred zgrade Mesne zajednice Čantavir i na pijaci, tokom prepodneva u četvrtak, neprekidno su se okupljali meštani kako bi preuzeli flaširanu pijaću vodu. Prema rečima organizatora, stiglo je nekoliko kamiona donirane vode. Mnogi su biciklima ili automobilima odnosili kući višelitarske flaše.

Irena Vaš izjavila je: „Mislim da je ovo velika pomoć za selo, kao i za brojnije porodice, jer je zaista potrebna. Vrućine su velike i ovo je veoma važno, zato se iskreno zahvaljujemo organizacijama koje su pokrenule ovu akciju i pokušavaju da nam pomognu.“

Podela vode nastaviće se i u petak, subotu, nedelju i ponedeljak ispred zgrade Mesne zajednice, dok će stanovnicima sa ograničenom mogućnošću kretanja pijaća voda, po potrebi, biti dostavljana na kućnu adresu.

Akciju podele vode najavio je i pokret Vojvođanski mađarski „Novi početak”. U objavi na Fejsbuku naveli su da žele da do ponedeljka, odnosno do 29. juna, obezbede dovoljne količine vode za starije osobe i socijalno ugrožene građane koji nemaju drugu mogućnost da reše nastalu situaciju. Prijave primaju putem privatnih poruka.

Moguće lokalno zagađenje, ali zabrana korišćenja vode za piće ostaje na snazi u Čantaviru

Javno komunalno preduzeće „Vodovod i kanalizacija” u svom zvaničnom saopštenju naglašava:

„Na osnovu rešenja Zdravstvene inspekcije Subotica, koja deluje u okviru Sektora za zdravstveni nadzor Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo AP Vojvodine, u Čantaviru je zabranjena upotreba vode za piće.“

Kako navode, rešenje je doneto zbog mikrobiološke neispravnosti uzorka uzetog na lokaciji vodotornja. Istovremeno uzeti uzorci sa drugih mesta u distributivnoj mreži pokazali su se mikrobiološki ispravnim.

Ovakav rezultat ukazuje na to da je najverovatnije reč o lokalnom zagađenju na mestu uzorkovanja. Dodaje se da će subotički Vodovod i kanalizacija preduzeti neophodne tehničke mere radi otklanjanja mikrobiološke kontaminacije, nastaviti redovnu kontrolu kvaliteta vode i sprovesti sve potrebne aktivnosti kako se slična situacija ne bi ponovila u budućnosti.

„Potrošači u Čantaviru biće blagovremeno obavešteni o svim važnim okolnostima koje su značajne za korisnike, kao i o uspostavljanju stanja koje je postojalo pre uvođenja zabrane“

navodi se u saopštenju Vodovoda.

Predsednik Skupštine grada Subotice, Daniel Đivanović, potvrdio je da je od ukupno dvanaest kontrolnih tačaka za proveru kvaliteta vode u naselju samo na jednoj utvrđena koncentracija bakterija veća od dozvoljene.

„U takvim slučajevima propis nalaže da se za celu teritoriju izda obaveštenje da voda nije pogodna za ljudsku upotrebu. Moram da dodam da je, sa ovakvim vrednostima, voda i dalje pogodna za napajanje životinja. Veoma je važno naglasiti da su ove vrednosti utvrđene samo na jednoj jedinoj kontrolnoj tački. Novo merenje biće obavljeno u ponedeljak. Do tada će stručnjaci Vodovoda, verujem i nadam se, uspeti da vrate parametre u dozvoljene okvire. U ovim tropskim vrućinama ne mogu da kažem da je to normalno, ali se nažalost slične situacije dešavaju i na drugim mestima.“

Izvor: Pannon RTV

Pridružite se SUživo Viber zajednici klikom na ovaj link 

Ocenite sadržaj

0 komentara

Uključite se u razgovor
Još nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati.